Na obtíž | Názor

Nebudeme si lhát, s Colleen mám obtížný vztah. Trápila mě, hodně. Pořád jsem ji musela porovnávat s Lenkou Lanczovou, která je moje modla psaní romantických příběhů, ale pořád jsem si s ní nějak nesedla. A pak jsem asi po čtyřech letech znovu vyzkoušela přečíst Bez naděje. Nesedla mi, opět. Měla jsem problém, ale už to bylo o chlup lepší. Tak jsem vyzkoušela Možná jednou a beznadějně se zamilovala

To byl nakonec i důvod, proč jsem megaknihám napsala, jestli bych nemohla na recenzi dostat Na obtíž. A jak vidíte, dostala jsem.

Když jsem přestala být vůči Colleen tak ostražitá, nechala jsem se prostě unášet knihou a tu jsem si naprosto zamilovala. Má tak nádhernou obálku, kterou prostě jen tak nic nepředčí. Viděla jsem ji často na instagramu a nakonec jsem se hecla: Dobře, Colleen! Možná jednou mě nezklamalo, tak pojď do mě.

Už jen samotný nápad, rodina žijící v kostele, je suprový a originální. Jak se to prostě stane, že se rodina nevěřících jen tak přestěhuje do kostela? Poměrně snadno.

A jak se stane, že se do knihy tak začtete, že zapomenete, že venčíte psa a zůstanete hodinu stát na jednom místě? A pes si kolem vás běhá a po čtyřiceti minutách si sedne k nohám a prostě čeká.

Kniha se primárně nezabývá jen hloupým teen nápadem alá romance, bla bla. Otevírá vážnější témata, která se týkají agorafobie, rodinných problémů a stručně jde přímo k věci, kdy ukazuje, že dokonalá rodina má často nejnechutnější tajemství.

Jde přímo do hloubky až na dřeň, odkrývá surové a co mělo navždy zůstat skryté a nebojí se jít do kontroverzních slov o pravdě, která je často označována za lež.

Colleen je prostě hvězda. Každá její kniha se zabývá vážnějším tématem, od nevěry přes incest, ale Na obtíž je jedna z mých nových oblíbených knih. Je to prostě mega kniha a člověk by si ji měl přečíst, pokud ho zajímá téma upřímných problémů a nebojí se ztratit v myšlenkách hlavní postavy.

Merit je hrdinka. Hrdinka vyrovnávající se s bolestí, osudem, překonávající vlastní trpkost a zranění. Ačkoliv to zní jako obyčejná puberta, nenechte se zlákat hezkou nálepkou.

Nebojte se poodhalit roušku tajemství. Vypůjčím si zde hlášku z anotace Ostrova lhářů:

„Přečtěte si to. A jestli se Vás někdo zeptá, jak to skončí, prostě LŽETE! (…) Velice bystrá dívka, se kterou je něco v nepořádku.”

 

Databazeknih, 8.8.2019

 

A nakonec ještě jedno poděkování megaknihám. Protože ty knihy jsou fakt MEGA!

2 Replies to “Na obtíž | Názor”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *