ZAHRADA SPÁČŮ

Zdroj

Zahrada spáčů je kniha s neočekávanou zápletkou, přičemž během jejího čtení budete s velkou pravděpodobností jen nechápavě koukat ve snaze se nepozvracet. Často se mi stávalo, že jsem jen v šoku otevírala pusu a měla co dělat, abych knihu ve vzteku neroztrhala a nespálila.

 

Zdroj

O uzavřených komunitách víceméně každý z nás slyšel. Lidé žijí na jednom místě se stále stejnou ideologií a stále myslí na to samé. Nikam se neposouvají, v poklidu prožijí život leckdy ve středověkých podmínkách, a to vše předávají mladé generaci. Zní to skoro idylicky! Což je přesně to, co si Pearl o Seed myslí. Že je to ráj na zemi.
Demagogie neustále vtloukána do hlavy ze všech stran, tajemství ohledně její matky a nádherné okolí spolu s nutností pracovat a zapojovat se do dění všude kolem domu. A že toho dění je! Práce o políčka, zvířata, stroje. A nakonec způsob, jakým musí obyvatelé Seedu odčinovat své “prohřešky.” Jen Papa ovšem ví, co všechno mu Příroda říká a jak přistupovat ke svým ovečkám.

Odporné pedofilní a nechutné chování strýčků mě neustále nutilo k otázce: “proč, zatraceně proč!?” Nenašla jsem odpověď. Ač jsem od Zahrady spáčů čekala dystopický román, v kterých je možno opravdu mnoho věcí, tohle jsem vážně nečekala. 

Pearl věří, že je všechno dobře. Že se musí Papovi a strýčkům přizpůsobovat, protože jinak budou všichni potrestáni Přírodou. A pak se náhle objeví rodina ze světa tam venku. Všichni obyvatelé Seedu mají informace o tom, jak je to tam zvrácené a Příroda již vše živé dávno potrestala, ale ukáže se, že to vůbec není pravda.

Zdroj

A najednou je Seed obrácen vzhůru nohama. Přibližně po první polovině knihy se děj stává svižnější a rychlejší, akce míhá akci a ukazuje se celý problém Seedu. V některých momentech mi hrůzou běhal mráz po zádech a na jednu stranu jsem se modlila, aby už byl konec. Na druhou stranu jsem žádala, aby kniha byla delší a nikdy vlastně neskončila.

Problémem bylo, že autorka psala poněkud suchým stylem. Ač byl nápad skvělý, autorka nedokázala vystihnout všechno, co by mohl námět skrývat. Občas jsem měla takové wtf chvíle, ale v celkovém součtu ve mně kniha zanechala hluboký dojem.
Zdroj

Taky mě ovšem trochu zarazilo určení knihy jako pro mládež. Dětem minimálně do šestnácti bych to určitě nedoporučovala, protože je to přeci jen… drsnější téma a ne každý by ho mohl snést. 

Cekově ovšem knihu hodnotím

6 Replies to “ZAHRADA SPÁČŮ”

  1. Skvělá recenze 🙂 Kniha vypadá zajímavě 🙂 I když nedávno jsem četla knihu s podobnou tématikou a některé ty zvyky ze sekty a tak mi přišli zvláštní a tay jsem si pořád říkala proč 😀 tak doufám, že na mě Zahrada spáčů zapůsobí taky hlubokým a dobrým dojmem 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *